Wasmachine geur verwijderen: zo pak je het effectief aan

Huis & Tuin By aug 13, 2026 No Comments

Een vieze geur uit je wasmachine verwijder je het beste door de trommel te reinigen met een hete was van 90°C, gecombineerd met azijn of een wasmachinereiniger. Dat is de snelste en meest effectieve aanpak voor de meeste geuren. Hieronder lees je precies hoe je dat doet en wat je verder nog kunt doen als de stank aanhoudt.

Waarom ruikt je wasmachine eigenlijk?

De geur ontstaat bijna altijd door een ophoping van zeeprestanten, kalkaanslag en bacteriën. Dit gebeurt vooral bij mensen die veel op lage temperatuur wassen (30 of 40°C), want bij die temperatuur worden bacteriën niet gedood. Vocht dat na de was in de trommel, de rubberen afdichting of de wasmiddellade achterblijft, maakt het nog erger. Het resultaat is een muffe of zelfs rotte lucht die je daarna ook in je schone was ruikt.

De rubberen manchet rondom de trommeldeur is vaak de grootste boosdoener. Daar verzamelt zich vuil, haarplukjes en zeep die samen een kweekvijver voor bacteriën vormen. Controleer die plek eens met een vinger; als hij zwart ziet of slijmerig aanvoelt, is het zeker tijd om te reinigen.

Wasmachine geur verwijderen: stap voor stap

Volg deze volgorde voor het beste resultaat:

  • Stap 1: Maak de wastrommel leeg en verwijder zichtbaar vuil uit de manchet met een vochtige doek.
  • Stap 2: Giet een kopje witte azijn (gewone keukenhoeveelheid, zo’n 150 tot 200 ml) in de wasmiddellade.
  • Stap 3: Kies een wasprogramma van 90 of 95°C zonder was erin. Door de hitte sterven bacteriën af en lost zeepvuil op.
  • Stap 4: Wil je geen azijn gebruiken, dan werkt een wasmachinereiniger (verkrijgbaar bij supermarkt of bouwmarkt) ook goed. Volg de instructies op de verpakking.
  • Stap 5: Reinig na de was ook de wasmiddellade. Die is bij de meeste machines uitneembaar; spoel hem af onder de kraan en verwijder eventuele aanslag met een oud tandenborsteltje.
  • Stap 6: Maak de manchet opnieuw schoon met een doek en eventueel een beetje bakpoeder aangelengd met water voor hardnekkig zwart schimmel.

Na deze reiniging is de geur bij de meeste wasmachines direct verdwenen of sterk verminderd.

Als de geur blijft: controleer ook het filter

Blijft de stank aanhouden na een hete was? Dan zit het probleem waarschijnlijk in het pluizenfilter. Dit filter zit meestal aan de voorkant onderin de machine, achter een klein klepje. Het vangt haarplukjes, muntjes en ander klein vuil op. Als het filter vol zit, kan het flink stinken.

Leg een handdoek neer en zet een ondiepe bak klaar, want er komt water uit. Draai het filter los, spoel het af onder de kraan en veeg de opening in de machine schoon. Zet het filter daarna goed terug, anders lekt de machine. Het is slim om dit filter elke twee tot drie maanden te controleren.

Schimmel in de manchet aanpakken

Zwarte vlekken in de rubberen manchet zijn schimmel. Gewoon afvegen is dan niet genoeg. Meng een kleine hoeveelheid bakpoeder met water tot een pasta en wrijf die in op de vlekken. Laat het een kwartier inwerken en veeg het daarna weg. Voor hardnekkige schimmel kun je ook een klein beetje bleekwater gebruiken, maar spoel de manchet daarna goed af en ventileer de ruimte goed. Gebruik bleekwater niet te vaak, want het kan het rubber op termijn aantasten.

Voorkomen is makkelijker dan genezen

Als je de wasmachine geur eenmaal hebt verwijderd, wil je voorkomen dat het terugkomt. Een paar gewoontes helpen enorm:

  • Laat de deur en de wasmiddellade na elke was even open staan zodat vocht kan verdampen.
  • Draai minstens één keer per maand een was op 60°C of hoger om bacteriën te doden.
  • Gebruik niet meer wasmiddel dan aanbevolen; te veel zeep maakt de ophoping juist erger.
  • Veeg de manchet na de laatste was van de dag even droog met een doek.

Doe je dit structureel, dan heb je zelden last van geuren. Een grondige reiniging met azijn of reinigingstablet eens in de twee maanden is voor de meeste huishoudens meer dan genoeg om de wasmachine fris te houden.

Author

No Comments

Leave a comment

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.