Wasmachine schoonmaken met azijn: handig huismiddel of slechte keuze?

Huis & Tuin By okt 09, 2026 No Comments

Je wasmachine schoonmaken met azijn klinkt als een goedkope en milieuvriendelijke oplossing, maar het is verstandiger om er terughoudend mee te zijn. Azijn reinigt en ontvét, maar het zuur is te agressief voor de rubbers en afdichtingen in je wasmachine. Op de lange termijn kan het deze onderdelen aantasten, wat kan leiden tot lekkages. Toch zijn er situaties waarin een incidenteel gebruik weinig kwaad kan, als je het maar goed aanpakt.

Waarom azijn in de wasmachine niet ideaal is

Azijn bevat azijnzuur. Dat zuur lost kalk op en ruimt bacteriën op, maar het is tegelijk hard voor de rubberen afdichtingen (manchetten) van je machine. Die rubbers zorgen ervoor dat je wasmachine waterdicht blijft. Als je de machine regelmatig met azijn schoonmaakt, kunnen de rubbers poreus en bros worden. Kassa (BNNVara) waarschuwt hier ook voor: (schoonmaak)azijn is eigenlijk te agressief en kan na verloop van tijd schade veroorzaken.

Daar komt bij dat sommige wasmachinefabrikanten het gebruik van azijn in hun garantievoorwaarden uitdrukkelijk afraden. Gebruik je het toch en ontstaat er schade, dan loop je het risico dat de garantie vervalt. Dat is een flinke valkuil als je machine nog relatief nieuw is.

Wasmachine schoonmaken met azijn: zo doe je het als je het toch wilt proberen

Wil je je wasmachine eenmalig of heel af en toe met azijn schoonmaken, dan is voorzichtigheid het sleutelwoord. Gebruik witte azijn of schoonmaakwijn (geen balsamico of andere gekleurde azijn). Gooi niet meer dan 500 milliliter in het waskuip of direct in de trommel, en draai een lege wascyclus op 60 graden. Voeg géén wasmiddel toe: azijn en zeep werken elkaar tegen en het resultaat is dan slechter, niet beter.

Veeg na de cyclus de trommel en de rubberen manchet droog met een schone doek. Zo verwijder je eventuele resten azijn en beperk je de blootstelling van het rubber aan het zuur. Doe dit hooguit een paar keer per jaar, niet maandelijks.

  • Gebruik witte azijn of schoonmaakwijn (niet gekleurd)
  • Maximaal 500 ml, rechtstreeks in de trommel
  • Lege cyclus op 60 graden, zonder wasmiddel
  • Daarna trommel en manchet droogvegen
  • Niet vaker dan een paar keer per jaar

Betere alternatieven voor een schone wasmachine

Voor regelmatig onderhoud zijn er veiligere opties. De meest gebruikte zijn wasmachinereiniger uit de winkel (zoals poedertabletten of vloeistof die je in het trommelcompartiment legt) en zuiveringszout gecombineerd met citroenzuur. Deze producten zijn speciaal ontwikkeld voor het reinigen van wasmachines en zijn milder voor de onderdelen van de machine.

Een lege wascyclus op 90 graden, eens per maand of eens per twee maanden, is al een van de effectiefste manieren om bacteriën, schimmels en zeeprestjes te verwijderen. Goedkoop en zonder risico voor de manchetten. Draai zo’n cyclus bij voorkeur met een klein schepje wasmachinereiniger of zelfs gewoon zonder toevoegingen: de hitte doet al veel werk.

Het laadje (de zeepbak) reinig je het makkelijkst door het eruit te trekken en onder de kraan af te spoelen. Kalkafzetting in het laadje los je op met een beetje citroenzuuroplossing op een doekje, zonder dat je de machine aan een risico blootstelt.

Het filter en de manchet: vergeet deze plekken niet

Twee plekken die mensen vaak overslaan bij het schoonmaken van de wasmachine, zijn het pomp- of pluizenfilter en de rubberen manchet rondom de trommeldeur. In het filter verzamelen zich munten, pluis, haren en vuil. Draai het filter (meestal een kleine dop onderin aan de voorkant van de machine) eens per twee maanden open, leg een handdoek eronder en spoel het af onder de kraan.

De manchet is een broeinest voor schimmel en zeeprestjes, zeker als je de deur na het wassen dicht houdt. Veeg de manchet na elke was even droog, en houd de deur op een kier zodat de trommel kan luchten. Voor hardnekkige schimmelplekken in de manchet werkt een doekje gedrenkt in verdunde bleek (niet azijn) beter en sneller.

Kortom: azijn schoonmaken van de wasmachine werkt op korte termijn, maar de risico’s voor de levensduur van je machine zijn reëel. Gebruik het hooguit incidenteel en in kleine hoeveelheden, en kies voor regelmatig onderhoud liever voor heet wassen, een wasmachinereiniger of citroenzuur. Zo blijft je machine langer in goede staat zonder dat je de rubbers beschadigt.

Author

No Comments

Leave a comment

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.